Biblioteczka, bo jako bibliotekę traktuję dużą zabudowę pomieszczenia. Zaprojektowana została przez R tak, aby wpasowała się we wnękę w korytarzu. Zanim mebel pomaluję muszę odpowiednio przygotować do malowania czyli rozkręcić. Malowanie poszczególnych elementów jest dokładniejsze niż całości. Oprócz tego wypełniam ubytki oraz doszlifowuję ostre krawędzie. I tak powstał pomysł na post ... od kuchni, a może pd sali operacyjnej. Ha, ha! Wykończenie mebla po wyjściu ze stolarni,to nie tylko machanie pędzlem, ale istna chirurgia meblowa przed plastyką :)
Górna część (1) ma mieć szklane drzwiczki (3 wyższy element). Część dolna (2) przeznaczona jest zamknięta i tu drzwiczki składające się z ramiaków (3) i pływających płycin (4). Półki (5) mają możliwość regulacji dzięki podpórkom (7) umieszczanym na grzebieniach.
poniżej (6) wkręty, zawiasy i zatrzaski
Przy okazji przygotowałam mały poradnik o szpachlowaniu ubytków w drewnie
na przykładzie
pęcherzy żywicznych (1 od lewej).Jeśli traficie na takie pęcherze wystarczy usunąć za pomocą nożyka nadmiar żywicy z jego krawędzi. Kiedy krawędź będzie czysta szpachla będzie się ładnie trzymała.
W przypadku pęknięć, dziur (większe polecam kołkować i dopiero potem uzupełniać szpachlą) zaczynamy od wypełnienia ubytków. Na rynku mamy duży wybór można wybrać rodzaj, tak aby jak najbardziej pasowała i wtapiała się w rodzaj szpachlowanego drewna. Dobry wybór koloru i rodzaju szpachli to połowa sukcesu w maskowaniu niedoskonałości.
Nakładamy ja w szczelinę za pomocą szpachelki "wciskając" ją w otwór. Korzystniejsze jest nałożenie jej "z górką ", gdyż jeśli szpachli będzie za mało może się ona zapaść w wolną przestrzeń w środku otworu i nie wyrówna powierzchni jak powinna. Wtedy należy jeszcze raz dołożyć masy, co dwukrotnie wydłuża czas naszej pracy.
* należy liczyć się z tym, że jeśli ubytek jest duży po pierwszym szlifowaniu będzie trzeba dołożyć jej raz jeszcze, gdyż szpachla może popękać
Każdy producent określa czas schnięcia szpachli na opakowaniu produktu. Kiedy uznamy, że jest ona sucha i twarda należy wyszlifować jej nadmiar. Zaczynamy szlifować papierem o gradacji 80, na końcu można użyć drobniejszego papieru o gradacji 120 czy 150 aby wygładzić powierzchnię.
Życzę dobrego dnia!