Pokazywanie postów oznaczonych etykietą WIERCENIE PROSTOPADŁYCH OTWORÓW. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą WIERCENIE PROSTOPADŁYCH OTWORÓW. Pokaż wszystkie posty

16 lipca 2012

WIERCENIE PROSTOPADŁYCH OTWORÓW


W zeszłą sobotę pokazałam jak toczy się szpulki. Materiał nie był pełen, bo brakowało w nim ostatniego etapu czyli wiercenia otworów. Bo każda szpula czy szpulka musi mieć otwór, bez niego wygląda jak tancerka tańca brzucha bez pępka :)

Jak wywiercić prostopadły otwór w drewnie? 


Najlepiej wiertarką słupową, ale ja takiej nie posiadam. Mam natomiast stojak, w którym mocuję się wiertarkę. Sam stojak za pomocą wkrętów przykręca się do blatu, aby był stabilny. Ja przyznaję się z lenistwa mocuję go małym ściskiem ponieważ krążę z nim po blatach roboczych na zewnątrz czy w środku warsztatu. Warto poświęcić chwilę na zamocowanie wiertarki w stojaku, a otwór na pewno nie wyjdzie nam w poprzek. W ten sposób łatwiej też kontrolować wiertarkę.
stojak do wiertarki 
Wiertarka słupowa czy wiertarka zamontowana na stojaku wywierci nam otwór prostopadle do powierzchni. Jest dość przydany gadżet jeśli wiercimy kilka otworów i wypadało by zamocowane w nich elementy były zamocowane do powierzchni pod takim samym kątem. Wiercenie otworów w dość drobnym materiale np. w trzonku szpulki o średnicy 30mm- otwór o średnicy 20 mm musi być precyzyjne. Inaczej wiertło wyjdzie bokiem i wiercenie można uznać za skopane,  że się tak wyrażę :)

za pomocą dźwigni wprowadzamy wiertło w materiał
Cała filozofia działania urządzenia polega na tym, że wiertarkę trzeba zamocować ( wiertłem w dół ) Dokręcić uchwyt, który łapie wiertarkę oraz ustawić wysokość. Umocować to, w czym wiercimy. A potem ciągnąć za wajchę, a bardziej fachowo za dźwignię.
Element w którym wiercimy MUSI być przymocowany i stabilny, ja do tego używam ścisków. Nie polecam przytrzymywania małych elementów ręką, kiedy siła pracującej wiertarki wprowadzi element w obroty można nabawić bardzo bolesnych otarć (sprawdzone z autopsji nie polecam!).
W przypadku wiercenia w miękkim drewnie idzie dość sprawnie, jeśli chodzi o twarde drewno trzeba wyczuć urządzenie i zdecydowanie wprowadzać wiertło. Jeśli prowadzenie frezu jest stępione, czasem za małe i frez zaczyna nam się ślizgać po drewnie wyrządzając nie przyjemne spustoszenie na powierzchni drewna, dobrze jest wykonać pierwsze wiercenie cienkim wiertłem do drewna np. 4.

Wiercąc głębokie otwory należy robić to na kilka przejść, jeśli drewno jest żywiczne, bądź sam frez już lekko zużyty materiał w środku będzie się przypalał, frez stępi się jeszcze bardziej. Wwiercić się kawałek i wycofać wiertło.. w ten sposób usuniemy nadmiar trocin, które znacznie utrudniają wiercenie.

pamiętamy o dobrym umocowaniu oraz o tym, aby nie przypalać wiertła/frezu 
Skoro pokazałam i opisałam jak wywiercić otwory za pomocą stojaka na przykładzie DUŻYCH SZPUL, które już się rozeszły, ale wytoczę nowe :) temat jak to jest zrobione w przypadku szpul uznaję za zamknięty.
Dziękuję za rady i porady odnośnie SHOPu, wciąż nad nim pracuje. Na wszelkie pytania i niejasności odpowiem w komentarzach. A jeśli macie tematy dotyczące know how związane z drewnem czekam na Wasze propozycje.