Pokazywanie postów oznaczonych etykietą DREWNIANE LITERY. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą DREWNIANE LITERY. Pokaż wszystkie posty

31 sierpnia 2012

Dziś jest ponoć dzień blogów, z tej okazji życzę Wam wszystkim Drodzy Blogerzy: czytelników, odsłon, komentarzy  barwnych postów itd :) 

Dziś inspiracja zza granicy z tak bardzo lubianej Skandynawii. Z listy po lewej wybrałam dziś wpisy z literami, które rzuciły mi się w oczy. Bardzo je lubię i przygotowałam dla Was kilka wzorów na jesień... w nieśmiertelnej czerni/bieli oraz w naturalnych deseniach i prostych czcionkach :) 

http://norskeinteriorblogger.blogspot.com/ ;  http://blog.stylizimo.com/ 


Udanego piątku!

2 sierpnia 2012

jak powiesić litery- montaż zawieszek
















Bardzo podobają mi się litery i napisy powieszone na ścianach. Jako inicjały w rodzinnych galeriach czy po prostu jako elementy dekoracyjne. W mojej prywatnej galeryjce wisi czarna lakierowana emka.
 Często w mailach pytacie mnie jak zawiesić literki, tak by nie spadły, aby nie mocowanie było nie widoczne... Są różne szkoły mocowania liter na ścianach.

Dziś skupię się na montażu zawieszek.


Zawieszki w różnych rozmiarach oraz wzorach można kupić w każdym markecie budowlanym. Kupując zawieszki należy zaopatrzyć się również w odpowiednie gwoździki. Do małych zawieszek proponuję cienkie 10 mm gwoździki. Rozmiar zawieszki należy dostosować do szerokości litery. Dla niektórych liter jak przykładowo S, O, I, D wystarczy pojedyncza zawieszka dla innych jak na przykład H czy M trzeba przeznaczyć po dwie zawieszki.

Aby zamontować zawieszkę, można ją po prostu przybić do brzegu litery, ale wtedy będzie ją widać. Żeby tego uniknąć wiercimy otwór w literce. W przypadku pojedynczych zawieszek miejsce wiercenia wybieramy w pionowej linii przechodzącej przez środek ciężkości. Ja często wyważam literę trzymając ją pomiędzy palcami :)  Następnie wiercimy otwór okrągłym frezem do drewna (takie okrągłe wiertło z prowadzeniem). Wielkość frezu wybieramy tak, aby przy linii otwory był materiał w który wbijemy gwoździki, Ja zastosowałam wiertło 15 mm. Wwiercamy się tyle na ile pozwala nam grubość litery. Moje litery są z reguły z drewna o grubości najmniej ok 20 mm, wiec spokojnie wiercę tyle aby frez schował się w materiale.




Do dolnej krawędzi otworu przykładamy zawieszkę. Aby literka jak najmniej odstawała od ściany wypukłą część zawieszki kierujemy do środka otworu. W przypadku większych rzeczy jak na przykład ramy luster czy obrazów obszar pod zawieszkę dodatkowo frezujemy, w literkach nie ma na to jednak miejsca.





Przybijając zawieszkę trzeba robić to bardzo ostrożnie, za dużo siły i zbyt mocne uderzenia mogą doprowadzić do połamania drewna. Wybieramy więc raczej mniejszy młotek. Ponieważ krótkie gwoździe trudno trzymać w palcach, ja wykonuje sobie otwory prowadzące dłuższym gwoździem, potem wkładałam krótkie i dobijam delikatnie.
Kiedy mamy zamontowaną zawieszkę literę można zamocować na ścianie. Najlepiej zrobić to na zawieszce czy haczyku znajdującym się w ścianie, ale ten etap pominęłam. Na temat wiercenia w ścianie i zakładaniu kołków poczytajcie u KOBIETY MAJSTERKUJĄCEJ. Jeśli podoba Wam się wykończenie eski odsyłam do METOD WYKAŃCZANIA DREWNA 


następnym razem będzie o gwoździowaniu i prostszych metodach :)

[nie wiem czemu tekst postu jest taki rozjechany, ale blogger chyba mnie nie lubi]

6 czerwca 2012

kids typography


drewniane litery : Czary z Drewna- ZAMÓWIENIA DROGĄ @; taśmy do dekoracji: http://www.dekoracyjnatasma.pl/index.php; kurs o tym jak to zrobić TU ; polarkowa sowa: Anita się nudzi 
Kolorowe literki w dziecięcych pokojach są nie tylko modne i dekoracyjne, ale odpowiednio wykorzystane przez pomysłowych rodziców w codziennych zabawach ze swoimi milusińskimi mogą spełniać wiele funkcji, macie jakieś pomysły??? 

Oprócz oczywiście obklejania ich DEKORACYJNYMI TAŚMAMI wg zmieniających się gustów, dodatków w dziecięcym pokoju czy własnego widzi mi się!
Można to robić samemu lub z dzieckiem, które w trakcie takiej zabawy będzie rozwijało wyobraźnię, kształtowało estetykę, rozwijało motorykę małą i pewnie o wiele więcej :)