8 listopada 2013

DOMEK PÓŁKA Z PALETYPaleta, wyrzynarka BOSCH PEL 800 i Czary... pomysłów i inspiracji było wiele. Wybór trudny, ale postawiłam na coś pośredniego wśród wielu rzeczy jakie zaproponowaliście w poście rozpoczynającym akcję z marką BOSCH.

Założyłam sobie, aby wykonana rzecz zachowała charakter euro palety. Była ciekawa, funkcjonalna i obalała mit, ze palety nadają się tylko na stoliki czy stelaże łóżek. 
Za pomocą wyrzynarki i kilku prostych narzędzi, które ma pod ręką większość majsterkowiczów postanowiłam stworzyć na bazie palety domek na książki czy inne dziecięce zabawki. Domek-półka, który nie zajmuje dużo miejsca, przystawiony do ściany jest zarówno elementem dekoracyjnym jak i mebelkiem do którego dziecko ma swobodny dostęp i może z niego korzystać według własnych upodobań.


Domek, który wykonałam ,a 120 cm wysokości oraz 80 cm szerokości. Szerokość 15 cm, a w swoim wnętrzu cztery półeczki na, których można ustawiać książki, przybory do rysowania, zabawki oraz inne dekoracje które ozywają dziecięcą przestrzeń. Planując wykonanie miałam na uwadze, aby był to sposób najprostszy, nie wymagający angażowania zbyt wielu elektronarzędzi, ale jednocześnie wykorzystujący możliwości wyrzynarki w wielu sytuacjach, kiedy można by było użyć innych stolarskich narzędzi. Ale okazuje się to nie konieczne gdyż wyrzynarka BOSCH PEL 800 mogła je zastąpić.

CO JEST POTRZEBNE?? 

-euro paleta dodatkowo wykorzystałam listwy i deski, które w warsztacie Czarów nie miały zastosowania
- wyrzynarka, szlifierka 
- młotek, gwoździe, metr, przymiar kątowy, ołówek, dłuto
- łapka do gwoździ, piła może być też japońska piłka czy brzeszczot do drewna 

KROK 1 
ROZCIĘCIE PALETY I PRZYGOTOWANIE KONSTRUKCJI DOMKURozcinamy paletę w miejscach zaznaczonych na fotografii, odcięte elementy zostaną wykorzystane w dalszych pracach. Przed rozcięciem proponowała bym wstępnie przeszlifować całość palety, częściowo zniweluje to ilość drzazg w trakcie pracy :) 

KROK 2 
ROZŁOŻENIE ODCIĘTYCH CZĘŚCI NA ELEMENTY DO WYKORZYSTANIA 

Odcięte części palety rozkładamy na elementy za pomocą łapki do gwoździ, dłuta, młotka. Aby jak najmniej skatować elementy wbijamy płaską część łapki lub dłuto i podważamy. Należy to zrobić tak, aby jak najmniej uszkodzić każdą deskę i przekładkę. Ponieważ palety są gwoździowane dość głęboko wymaga czasem siły i samozaparcia. Niestety zniszczenia materiału w trakcie rozkładania są nie nieuniknione, ale nie należny się tym zniechęcać. Ważne, aby odzyskać jak najwięcej do ponownego wykorzystania. 


Podczas rozbijania elementów należny pamiętać, aby materiał był dobrze przymocowany do blatu. 

KROK 3 DASZEK 

Aby konstrukcja domku była jak najbardziej stabilna i mocna stwierdziłam że jak najmniej należy ingerować w konstrukcję samej palety która w całości tworzy bardzo mocny i solidny element. Całkowite rozcięcie i składanie jaj od nowa sprawiło by, że konstrukcja straciła by swoją pierwotną sztywność. Dlatego oparcie daszku postanowiłam umiejscowić na środkowym separatorze. Aby  nie nabijać na to, co już jest kolejnych desek, elementy tworzące dach zostały zacięte, dopasowane i nabite tak, aby tworzyły jedną powierzchnie ze "ścianami" domku. W tym celu w połowie środkowych dystansów zrobiłam odpowiednie nacięcia. Na wysokości 61,5 cm licząc od podstawy domku. Po obu stronach wyznaczyłam linię cięcia tak, aby ominąć gwoździe. Ponieważ usunąć trzeba było tylko jedną warstwę drewna znajdującą się na zewnątrz, nacięcie najlepiej wykonać piłą lub brzeszczotem do drewna. Aby linia cięcia była prosta mocujemy element do podłoża, aby w trakcie piłowania się on nie przesuwał. Piłę najlepiej prowadzić wzdłuż listwy, którą mocujemy przy naszkicowanej linii. Po nacięciu na odpowiednią głębokość podważamy dłutkiem odcięty element i wyłupujemy go. Pozostały w ty miejscy gwóźdź usuwamy. Kolejnym krokiem będzie dopasowanie listw dachu.


Wybrałam dwie deski z recyklingu palety i przyłożyłam do wcześniej wyciętej części... 


Listwy przeznaczone na dach są cieńsze niż boczne różnica pomiędzy nimi zostanie wyrównana później. 
Najpierw należy dopasować je do miejsc które wycięliśmy wcześniej. Po ustawieniu listwy tak jak powinna być zamontowana od spodu przerysowałam linię. Rozcięłam. Powtarzając czynność po oby stronach.

 Następnie dopasowałam dwie deski tak, aby dochodząc do najwyższego punku domu spotkały się ze sobą i zacięłam je pod kątem prostym względem podstawy trójkąta, który tworzy daszek.Podczas zacinania desek pod różnymi kątami wykorzystałam nakładkę CUT CONTROL dzięki niej mogłam kontrolować cięcie po linii, jaką sobie wyznaczyłam. Cięcia były precyzyjne, elementy bardzo łatwo dały się do siebie dopasować, a krawędzie ładnie do siebie przylegały. 
Po zacięciu dwóch desek na dach, spasowaniu ich i ułożeniu tak jak sobie założyłam. Przybiłam je do konstrukcji wykorzystując gwoździe, które odzyskałam w odciętych kawałków palety. 
Taką samą czynność powtórzyłam na "plecach domku, mocując dwie listwy w ten sam sposób.


KROK 4 
WYPEŁNIENIE PLECÓW


Na początku plecy domku chciałam pozostawić puste w trakcie pracy postanowiłam jednak wypełnić je kawałkami drewna jakie zostały z rozbiórki palety oraz odpadami jakie znalazłam w warsztacie. Aby sprawdzić jak wyrzynarka BOSCH PEL 800 radzi sobie z innymi gatunkami drewna niż miękkie świerkowe drewno. Do uzupełnia pleców domku wybrałam listwy różnych gatunków. W skład pleców wchodzi więc nie tylko świerkowa środkowa deska, która jest jednocześnie podstawą konstrukcji domu. Znalazła się tam czereśnia, buk, brzoza, sosna oraz lipa. Podczas docinania listw nie było żadnego problemu związanego z większą czy mniejszą twardością materiału.

Najpierw w podstawie domku puste pola wypełniłam kawałkami listw o przekroju ok 5 cm i  wysokości oryginalnych przekładek z palety (kostki z oznaczeniem EUR). To dało mi podstawę do montowania pleców. I dobrałam materiał tak, aby wypełnił puste pola, wyznaczyłam skośną linię cięcia wzdłuż listw dachu. Wyrzynarką BOSCH 800 PEL zacięłam listwy i dopasowałam do stelaża daszku. A następnie nabiłam przy podstawie do wcześniej zamontowanych klocków.
KROK 5 
PÓŁKI 

Aby półki umieszczone w domku maksymalnie pozwalały wykorzystać przestrzeń w jego wnętrzu postanowiłam że umieszczę w nim 4 półki, z czego 3 będą wyjmowane. W takim przypadku układ możemy zmieniać w zależności od tego jakiej wielkości rzeczy stawiamy na półkach. 
Półki zostały wycięte grubszych desek około 12 cm szerokości oraz 10 cm. Podpórki do półek zamontowane są po bokach w bloczkach, które tworzą dystanse pomiędzy deskami w palecie.


Z rozebranych odpadów w powie wysokości pomiędzy pierwszym, a drugim separatorem umieściłam odzyskane z odciętego odpadu bloczki. Dystansując je kawałkiem deski, który docięłam wyrzynarką. Parter domku, to półka która opiera się na "podłodze" domku. jest ona przymocowana na stałe. Pod kolejne półki wykonałam małe wsporniki, które zamontowane na separatorach podtrzymują nałożone na nie półki. Ostatnia półka z "poddasza" wkładana jest w pomiędzy równoległe deski tworzące dach i umocowana jest również na podpórkach, które zostały przybite.

KROK 6
DOCINANIE ZBĘDNYCH ELEMENTÓW i SZLIFOWANIE 

Przechodzimy do kosmetyki. Czyli odcinamy to, co zbędne oraz szlifujemy całość. Tak, aby była przyjemna w dotyku, bezpieczna dla dziecka i miła dla oka. 
Można szlifować i  wygładzać paletę ręcznie. za pomocą  kostki  i papierów ściernych. Jest to dość długi meczący proces. Dla lepszego efektu proponuję szlifowanie mechaniczne za pomocą szlifierek. Tu można użyć tego, co się ma zachowując tylko zasadę, ze najpierw papier o grubszej gradacji np 40/60, a później 80 czy nawet 120. Ja korzystałam ze szlifierki taśmowej, gdzie jak już wspomniałam wstępnie  użyłam dość grubego papieru jakim jest 40,  później aby wygładzić ślady pracy narzędzia zmieniłam go na 60.  Podczas szlifowania wszystkie kanty za szlifowałam na półokrągło. Na koniec wygładziłam szlifierką oscylacyjną z papierem o gradacji 80  i 120. 

Więcej pomysłów i inspiracji znajdziecie na stronie WKRĘCENI W DOM 

44 komentarze:

 1. Super pomysł i wykonanie....Dzięki za kurski...Pozdrawiam pa.....

  OdpowiedzUsuń
 2. Super pomysł i wykonanie....Dzięki za kurski...Pozdrawiam pa.....

  OdpowiedzUsuń
 3. Rewelacja z pełną instrukcją :)

  OdpowiedzUsuń
 4. AAA!!!! piękny pomysł i wykonanie Al! Kurs raczej dla wtajemniczonych, ale fajnie jest zajrzeż do Twojego królestwa :)
  pozdrawiam*

  OdpowiedzUsuń
 5. Czarodziejka z Ciebie! Świetny pomysł, moje dziecko byłoby zachwycone:) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przepiękny domeczek! Jesteś naszą czarodziejką:))) Szkoda, jeszcze dziewczynki nie mam:(. Co do palety to Filipowi właśnie robię siedzisko:))))), ale tylko to potrafię.
  Pozdrawiam cieplutko, miłego dnia!

  OdpowiedzUsuń
 7. Al to jest genialne!!!!!!!!!!!!!:)))
  ja też taki chcę!!!
  :***

  OdpowiedzUsuń
 8. ZANIEMÓWIŁAM.... !!! PO PROSTU CUDO !!!

  OdpowiedzUsuń
 9. Super!!!I do tego jeszcze ekologicznie:)

  OdpowiedzUsuń
 10. GENIALNE! jeden z lepszych domków, jakie widziałam!:)

  OdpowiedzUsuń
 11. przepiękny domek, wygląda genialnie:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wow...czuję się zaskoczona, wiele już z palet widziałam, ale takiej półki nie:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Naprawdę bardzo oryginalny pomysł. Zdecydowanie przewyższa wszystkie paletowe stoliki:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Sai che nel giveaway avevo proprio indicato casa x giochi bimbj........ma non ho vinto perché?

  OdpowiedzUsuń
 15. no ty to się naprawdę na czarach znasz jak mało kto :))))) modelka jeszcze lepiej wyszła niż domek ale to tak na marginesie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. genialny pomysł! Stylowa zabawka :)

  OdpowiedzUsuń
 17. genialny pomysł :) i wyszło super :) pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Cudnie wyszedł ten domek.
  Pozdrowionka

  OdpowiedzUsuń
 19. Pomysl jest Mega!!! Jestem pod ogromnym wrazeniem jakie fajne rzeczy mozna zrobic z palet! Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 20. Wow świetne! ;) Kupię chyba szlifierkę narzeczonemu na mikołaja ;) Bosh'a już ma ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo bardzo mi się podoba. Wersja zamku dla chłopaków mogłaby tez wyglądać ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 22. Domek absolutnie świetny!:):)

  OdpowiedzUsuń
 23. Jesteśmy pod wrażeniem!!! Super pomysł i na prawdę przejrzyście przedstawiony!!!

  OdpowiedzUsuń
 24. Olu! Super projekt:) Gratuluję!

  OdpowiedzUsuń
 25. O matko!!!!! Wymiękłam.... co za pomysł, wykonanie!!! Obłędne po prostu, a ja mam tyle palet i potrzebę posiadania niezwykłych regałów. Nosz.. jesteś niemożliwa ze swoimi pomysłami. Nie wiem czy jestem w stanie odgapić, ale zainspirowałaś mnie niesamowicie.

  Uściski

  OdpowiedzUsuń
 26. Pomysł super,wykonanie...kłaniam się nisko,przydałyby się takie
  w ofercie,już gotowe ;)

  OdpowiedzUsuń
 27. Uroczy domek. Widzę, że bardzo spodobał się małej damie :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Niesamowitej wyobraźni i talentu potrzeba aby wyczarować takie cudo !!!

  OdpowiedzUsuń
 29. Rewelacyjny domek!!
  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 30. ło dałaś czadu i widzę, że domek już przygarnięty ;-)

  OdpowiedzUsuń
 31. chylę czoła :) pozdrawiamy ciepło :)))

  OdpowiedzUsuń
 32. piękny jest ! ! ! i taki eko ;)

  OdpowiedzUsuń
 33. Wow podziwiam szacunek :) Prześliczny domek :) Jak widać EURO paleta ma naprawdę wiele zastosowań!

  OdpowiedzUsuń
 34. Domek śliczny. Zaczarowała mnie również wiewiórka-przybornik. Czy też jest dziełem Czarów z drewna? A jeśli tak, to kiedy będzie można ją kupić? :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Wszyscy zachwalają. Szkoda tylko, że nie widać zdjęć.

  OdpowiedzUsuń