2 lutego 2012

machnięte na mahoń i na odwrót

Tak się dziś złożyło, że barwiłam dziś olchowe drewno na ciemny mahoń, za pomocą bejcy i wosku. Natomiast naturalną mahoniową okleinę malowałam na biało. Stąd temat o mahoniu będzie ...

Mahoń zaczęto sprowadzać do Europu w drugiej połowie XVII wieku za sprawą króla hiszpańskiego króla Filipa II, który zauroczony czerwonym drewnem otrzymanym w prezencie postanowił w nie zainwestować. I tak można Europa zachwyciła się niezwykle trwałym czerwonym drewnem, którego barwa kojarzyła się z wykwintnością , bogactwem i luksusem. A piękny połysk wypolerowanych elementów dodatkowo cieszył oczy.

Przez wielu mahoń uznawany jest za najcenniejszy gatunek drewna. Świeże drewno ma jasno-różowy lub żółtawy kolor, który w kontakcie z powietrzem czerwienieje lub brązowieje. Mahoń ma regularny rysunek słojów, i jest niezwykle odporny na działania środowiska oraz patogenów i pasożytów. Jest lekki, nie patrzy się, nie próchnieje i jest łatwy w obróbce. Oglądany pod różnymi kątami zmienia wygląd.  Podczas cięcia i szlifowania w pomieszczeniu roznosi się obłędny korzenny aromat.

Wykorzystywany do elementów konstrukcyjnych, wystroju wnętrz oraz  w meblarstwie; dwa wielkie nurty meblarskie  wykorzystujące mahoń to: chippendale (mieszanka rokoko, baroku, gotyki  i chińskich inspiracji) oraz hippelwhite- neoklasyczne zadziwiające lekkością i wytwornością. 
 I jeszcze coś bliższe naszemu sercu okleiny naturalne... z końca zeszłego wieku przykryte sporą warstwą poliuretanu, my w warsztacie do dziś mamy "mahoniowego" kowalskiego" z otwieranym blatem roboczym hehehe


Na jednym meblu zamalowywałam ... a na innych "mahoniowałam" 
i co ciekawe  nawet mahoniowa okleina pod farbą pokazuje swój charakterek i nawet na pomalowanej powierzchni można się dopatrzeć charakterystycznych pasków :) 
stosując wosk wydobywamy głębie koloru, a połysk uzyskany przez  polerowanie wydaje się połyskiem drewna, a nie lakieru

6 komentarzy:

 1. a ja zawsze byłam z historii kiepska ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudowny kolor ! Uwielbiam :) :) :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Efekt piękny, ale bardziej by na mnie podziałały zdjęcia całych przedmiotów a nie tylko fragmentów :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lucy niestety mam w warsztacie tylko małe kawałeczki mahoniowego drewna stąd makro :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam ten kolor "w drzewie", pozdrowionka

  OdpowiedzUsuń
 6. lubię drewno pomalowane na biało, ale mahoń też piękny :)

  OdpowiedzUsuń